Боротьба з корупцією: для заохочення «свистунів» все готово

Радіо Голос Столиці від 17.05.2016  На Заході для боротьби з корупціонерами активно використовують інститут інформатора, коли заохочується надання інформації правоохоронним органам про незаконні дії, заявила адвокат Ганна Маляр. Вона також додала, що відповідне законодавство вже підготовлено і в Україні.Менше половини українців готові повідомляти про корупцію в правоохоронних органах і домагатися справедливого покарання для корупціонерів. Такі попередні результати національної кампанії «Вони б не мовчали!». Ініціювала цю кампанію громадська організація «Transparency International Україна» практично протягом року.

До речі, число тих, хто не хоче повідомляти про факти корупції, за рік збільшилося майже на 33%. І тільки 2% населення є дійсними викривачами: своє обурення корупцією вони висловлюють в реальних діях - повідомляють про злочини в поліцію, прокуратуру, СБУ, ініціюють позови до суду, а також широко оприлюднюють розслідування щодо корупційних діянь в ЗМІ і на громадських сайтах.

Детальніше про те, чому зростає кількість українців, які не готові повідомляти про корупцію в правоохоронні органи, радіостанція Голос Столиці поговорила адвокатом Ганною Маляр.

Чому так багато українців не бажають повідомляти про злочини?

- Це абсолютно нормальна цифра не тільки для України. Корупція – це приховані злочини, тому офіційна статистика в будь-якій державі світу в десятки разів менше, ніж реально обстоять справи. Якщо ми говоримо про розповсюдженіший прояв корупції - про хабарі - то тут зацікавлені обидві сторони цього злочину. І людина, яка дає хабар, отримує за це якусь преференцію, вигоду від чиновника. Відповідно, їй немає сенсу заявляти. Приміром, людина заплатила хабар за те, щоб її дитина поступила до вузу. Хіба вона піде в міліцію і розповість про це? Звичайно, ні. Більше того, навіть якщо ми говоримо не тільки про корупцію, то з усіх жертв злочинів лише 40% людей звертаються до правоохоронних органів. Це теж більш-менш уніфікована цифра по світу – від 40% до 50%. В усіх країнах люди схильні звертатися до поліції, тільки якщо це щось дуже серйозне. Крім того, якщо людина сама є учасником схеми, то вона не повідомить. На заході активно використовують інститут інформатора – це коли сама людина не в схемі, але якщо розуміє, що її колега бере участь у цьому, то повідомляє у правоохоронні органи. У нас цих людей називають, вибачте, «стукачами», а за кордоном є термін «свистуни», і цих людей заохочує законодавство. В Україні теж для цього підготовлено законодавство.

Ви говорите, що жертви злочину не йдуть до поліції. Чим це можна пояснити?

- Приміром, це шахрайство. У таких випадках дуже часто не звертаються до правоохоронців, і не тільки в Україні. Людині неприємно усвідомлювати, що вона настільки простувата і довірилася шахраю. Якщо йдеться про дрібні крадіжки - наприклад, мобільні телефони - то звертаються, тільки якщо це дуже дорогий телефон. Людині простіше купити новий телефон, ніж починати цю тяганину з розслідуванням. І це не тільки у нас, в усіх країнах це все одно якийсь процес, навіть якщо це місяць-півтора. Люди воліють не витрачати цей час і звертаються, якщо це тяжкі тілесні ушкодження, вбивство, або крадіжка серйозного майна, приміром, автомобіля.

Які наслідки має така тенденція? Це сприяє процвітанню корупції?

- Ми схильні переоцінювати ефективність кримінального покарання за корупційні правопорушення. Корупцію породжують зовсім інші фактори. В першу чергу, повинна бути прозорість економіки, всі ці речі заїзжені, про них всі знають. Але якщо, приміром, в дитсадочку 300 місць, а бажаючих потрапити туди 500, то скільки б ви не саджали за грати директора садочку, наступний знову буде брати гроші, бо створені такі умови. Тому просто потрібно поряд добудувати садочок, щоб не було конкуренції на місцях, і тоді не буде сенсу саджати і карати. Тобто, інструменти протидії корупції зовсім інші.

В Україні велика кількість антикорупційних органів, а таке враження, що нічого не змінилося...

- Абсолютно правильно. У нас люди не готові протистояти корупції. Насправді, більшість людей зацікавлені, щоб нашвидкоруч, за гроші вирішити свої питання. В мене враження, що Україна є унікальною – ми вирішили балачками протидіяти корупції. У нас дуже багато говорять, дуже багато створюють різних контролюючих органів, у нас купа якихось заходів, конференцій, громадських дискусій. Але все це буде мати нульовий результат. Жартома я навіть пропонувала перестати боротися з корупцією і спробувати заробити на тому, що ми найкорупційніша держава в світі, возити сюди туристів і показувати країну, в якій корупція не помирає взагалі. Перш за все, всі повинні усвідомити, що площина протидії корупції – економічна. Все інше – то вже частинки схеми, але вони не настільки важливі.

Якщо людям не потрібна ця боротьба з корупцією, то, можливо, і не потрібно нічого робити?

- Проблема в тому, що народ, більшість електорату не усвідомлює до кінця згубну дію корупції. Вони думають, що якщо медсестра безкоштовно зробила укол, то немає корупції, або якщо дитина просто так в садочок влаштувалась, то немає корупції. Люди не розуміють, що корупційна складова закладена у вартість хліба, який вони купують, у вартість цих комунальних послуг. Люди ж не знають, де лежать ці хабарі. Вони лежать в кожному товарі, за який ми платимо, в кожній послузі. Тому тут не варто запитувати у людей, хочуть вони чи не хочуть. Однозначно, корупція – це зло, яке знищує державу. Перепрошую, що цитую Януковича, але колись він заявив, що корупція загрожує національній безпеці України. Це так і є - вона загрожує національній безпеці України.

Можливо, люди розчарувалися в боротьбі з корупцією через те, що політики тільки говорять про неї?

- З одного боку, це так, а з іншого боку, я бачу позитивні зрушення. Після Майдану з’явились активні осередки наших громадян, які все-таки борються з корупцією. Приміром, зараз в Запоріжжі люди будуть активно виступати проти одного з прокурорів міста. Така ж ситуація була в Черкасах, коли були підозри і активісти добилися, щоб цю людину зняли з посади, бо до неї немає довіри громадськості. І цей громадський тиск, хоч він і не тотальний - тиснуть тільки 2% людей - дасть свій ефект.

повністю читати тут: http://newsradio.com.ua/2016_05_17/Borotba-z-korupc-ju-dlja-zaohochennja-svistun-v-vse-gotovo-advokat-0506/


Читати повністю: http://newsradio.com.ua/2016_05_17/Borotba-z-korupc-ju-dlja-zaohochennja-svistun-v-vse-gotovo-advokat-0506/