Конфлікт на Донбасі: обмін «всіх на всіх» поставить крапку у війні

Прийняття закону про амністію є необхідною частиною виконання підписаних домовленостей в Мінську. Юрист Анна Маляр в ефірі радіостанції Голос Столиці розповіла, чи дійсно цей закон допоможе вирішити ситуацію на Донбасі.

Мінські домовленості не будуть виконані доти, доки парламентарі не внесуть необхідні зміни до законодавства. Серед необхідних змін виділяється прийняття закону про амністію.Експерти говорять про те, що закон про амністію стане технічним рішенням у питанні обміну полонених, бо каменем спотикання в цьому процесі зараз є законодавство України, яке дозволяє посадити людину за підозрою, але не дозволяє просто так вийти на свободу.Чи справді для мирного завершення конфлікту на сході країни необхідно прийняти цей закон, в ефірі радіостанції Голос Столиці розповіла юрист Ганна Маляр.

Чи не може так статися, що «під шумок» нового закону випустять на свободу небезпечних злочинців?

— Підписані в Мінську угоди в принципі суперечать і Конституції України, і взагалі українському законодавству. В Україні справді нема законодавчої бази під обмін полоненими, тому що у нас не було на сучасному етапі формування законодавства війни і потреби обмін.ватися полоненими. А амністія в Україні може застосовуватися тільки до людей, щодо яких вже є обвинувальний вирок суду. Амністію застосовують після того, як відповідний закон приймає ВР, а потім ще потрібно знову рішення суду по кожній окремій людині. Коли ми говоримо про полонених, то йдеться взагалі про людей, щодо яких не відкриті кримінальні провадження. Відповідно до законодавства України, ні про яку амністію йтися не може, бо нема обвинувальних вироків. Це перша теза. Друга теза — законодавство України про застосування амністії чітко визначає злочини, за які взагалі не може застосовуватися амністія, навіть якщо був обвинувальний вирок суду. Приміром, це люди, які мають судимості за вчинення умисних тяжких, або особливо тяжких злочинів, це люди, які вчиняли злочини проти основ національної безпеки, це теракти, це бандитизм, це умисне вбивство при обтяжувальних обставинах, тобто не може бути в даному разі звільнення абсолютно всіх, бо ми тоді порушимо повністю всі принципи кримінального законодавства в Україні.

Чому тоді президент казав про те, що амністія може застосовуватися лише тоді, коли затриманий нікого не вбив?

— Йдеться не лише про вбивство, йдеться про теракти, бандитизм, злочини проти основ національної безпеки. Але у нас дійсно на виконання мінських угод є закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської області, держава гарантує недопущення кримінального переслідування, притягнення до кримінальної відповідальності та покарання — слухайте далі уважно — учасників подій на території Донецької та Луганської області. По-перше, незрозуміло, про які події йдеться, про які часи, відповідно цей закон застосовувати ще не можна, бо тут не з'ясовані конкретні поняття, і йдеться не про юридичну площину вирішення питання, а про політичну. Якщо ж ми почнемо розбиратися у тому, що вони вчинили, почнемо застосовувати українське законодавство, ми не зможемо обміняти всіх на всіх.

Як можна поміняти законодавство, щоб вирішити таку проблему?

— В юридичній площині я не бачу вирішення цієї проблеми. Україна — не перша, яка стикається з військовими діями, з полоненими, і такі прецеденти є, коли сторони дійсно закривали очі на вчинення злочинів з одного та іншого боку, обмінювали всіх на всіх, навіть тих людей, які вчиняли всі абсолютно злочини, окрім вбивства. Для такого механізму дійсно потрібно приймати нові закони. В Україні таких законів немає, бо у нас значно ширший перелік злочинів, який не дозволяє застосовувати амністію. Принципово важливо, щоб цей закон був під конкретний випадок. Він не повинен діяти після закінчення конфлікту, у ньому чітко повинні бути зазначені часові межі, цей закон не повинен розповсюджуватися на людей, які будуть вчиняти злочини після цього обміну. Тобто обмін має бути останньою крапкою в цьому конфлікті, а сам конфлікт повинен бути зупинений після того.

http://newsradio.com.ua/2015_09_09/Konfl-kt-na-Donbas-obm-n-vs-h-na-vs-h-postavit-krapku-u-v-jn-Maljar-1422/
Читати повністю: http://newsradio.com.ua/2015_09_09/Konfl-kt-na-Donbas-obm-n-vs-h-na-vs-h-postavit-krapku-u-v-jn-Maljar-1422/