Люди пробачать НАБУ набір співробітників для перекладання папірців — адвокат

Антикорупційне бюро вже завалено заявами, багато з яких подані народними депутатами. На думку адвоката Анни Маляр, є сенс набрати в бюро додаткових співробітників, які будуть відділяти важливі і обгрунтовані заяви від «пустушок». Національне антикорупційне бюро вже розслідує понад півсотні справ з корупційними порушеннями на суму вище одного мільярда гривень, про це повідомив Петро Порошенко. Крім того, президент зазначив, що народні депутати часто зловживають правом звернення до НАБУ або використовують його в своїх політичних цілях. Також глава держави підкреслив, що ніхто в країні не застрахований від того, щоб опинитися в полі зору пильної уваги Бюро. Юрист, адвокат Анна Маляр в ефірі радіостанції Голос Столиці заявила, що суспільство сьогодні покладає великі надії на Антикорупційне бюро.

 Чи можна припустити, що НАБУ навмисно завалюють заявами, щоби паралізувати його роботу?

В Україні настільки високий рівень корупції, що велика кількість заяв була очікуваною. І я думаю, що всіх громадян України значно більше б здивувало, якби цих заяв було мало. Тоді ми могли б запідозрити, що тут щось нечисто.

Але лише від депутатів надходить 20 заяв на день. Навіть є народний депутат, який за час існування НАБУ зареєстрував більше 300 звернень. При цьому коли його запрошують дати свідчення, він не приходить...

— Законом не встановлена кінцева кількість звернень, які може реалізувати одна вповноважена на це особа. Якби було прописано, наприклад, що можна подавати тільки дві заяви на місяць, тоді ми формально б говорили, що це протизаконно. Але в даному випадку депутат не порушує закон.

Тобто, якщо зараз всі, хто знає про якісь корупційні механізми, подасть всі ці заяви, то поступово НАБУ розбереться з усіма порушниками?

— Принаймні, для цього НАБУ і створено. Хочеться вірити, що хоча б половину корупціонерів притягнуть до відповідальності, і ми побачимо не відкриті справи, а вироки судів.

Викликає занепокоєння, що через величезний вал цих заяв співробітники бюро будуть займатися виключно їх реєстрацією. Чи не буде це заважати розслідуванню важливих справ?

— Власне, вони можуть створити відділ, який буде розкладати на 2 чи 3 купки ці заяви — окремо якісь формальні, і окремо більш серйозні, по яких є обґрунтовані докази. Тобто нехай вирішать, як відокремлювати пусті заяви від реальних серйозних обвинувачень.

Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник наголосив на необхідності внесення змін до закону про НАБУ щодо посилення відповідальності осіб за інформацію, яку вони подають, ініціюючи розслідування. Чому про це не подумали раніше?

— Законодавством України передбачена відповідальність за заяву про злочин, якого не існує, якщо про це відомо особі, яка заявляє. Тому не треба вигадувати щось нове, все вже є в Кримінальному кодексі. А вимоги до заяви у НАБУ, звичайно, можна прописати процедурно. Наприклад, можна збільшити кількість пунктів, які повинен заповнити заявник, щоб це дійсно було серйозне обґрунтоване повідомлення. Знову таки, я думаю, що НАБУ набиває собі ціну, коли скаржиться на велику кількість заяв. Зараз перед ними відкрита дорога, тому що є величезна довіра з боку суспільства, величезні сподівання. Їм простять абсолютно все, тому хай наберуть ще 10 осіб собі в штат, які будуть розгрібати по купках величезну кількість заяв.

А що робити, наприклад, з тим депутатом, який подав три сотні звернень і не приходить давати свідчення?

— Процесуальне законодавство передбачає можливість примусового приводу на допити, якщо дана особа є учасником процесу. Якщо закон дозволяє їй не приходити, а такі випадки теж передбачені, то це її право.

http://newsradio.com.ua/2016_02_09/Ljudi-probachat-NABU-nab-r-sp-vrob-tnik-v-dlja-perekladannja-pap-rc-v-advokat-6962/


Читати повністю: http://newsradio.com.ua/2016_02_09/Ljudi-probachat-NABU-nab-r-sp-vrob-tnik-v-dlja-perekladannja-pap-rc-v-advokat-6962/