Україна повертається до ділової культури часів 90-х, коли конфлікти вирішуються шляхом ліквідації конкурента

Телеканал 112 від 29 вер. 2017 Коментар Ганни Маляр в ефірі телеканалу "112 Україна"  щодо вбивства депутата Міськради Черкас

В Україні злочини вчиняють незареєстрованою зброєю, тому що зареєстрована однозначно дає можливість одразу з’ясувати, хто власник, і вийти на тих, хто вчинив злочин. Дуже важливо порівняти нещодавнє вбивство Полив’яного, це голова "Київобленерго", і нинішнє вбивство депутата Черкас. Одразу непрофесійним оком видно різницю: тут, очевидно, метою було вбивство цієї людини, тому що використовували зброю і смертельне поранення, ще й не одне. Якщо ми порівняємо з убивством голови "Київобленерго", то з великою ймовірністю там умисел на вбивство виник у процесі самого злочину. Тут є більше підстав говорити про те, що це, можливо, вбивство на замовлення, але остаточно версію з’ясовуватиме слідство.

У кожній сфері є дилетанти, а є професіонали, і, на жаль, у злочинній сфері так само. І, очевидно, цей злочин заздалегідь готували, і було винайнято людей, які вміють це робити, на відміну від убивства Полив’яного, де, навпаки, злочинці працювали непрофесійно. З великою ймовірністю там про замовлення не йдеться. Але слідство мусить висунути всі версії і всі перевірити. Тут, очевидно, ключовою версією буде професійна діяльність загиблого. Не секрет, що сьогодні в Україні ми повертаємося до ділової культури часів 90-х, коли такі ділові конфлікти вирішуються не шляхом перемовин, а шляхом ліквідації опонента чи конкурента. Я не виключаю цього.

Таких випадків стало більше, ніж раніше. Це пов’язано не лише з тим, що Україна переповнена сьогодні нелегальною зброєю (тільки ліниві злочинці цієї зброї сьогодні не мають), але це пов’язано ыз загальною економічною і політичною кризою. Завжди під час такої кризи послаблюється ефективність роботи правоохоронців, змінюється ділова культура, тому ці речі є передбачуваними.

У наших чиновників є така стара традиція все приховувати. Якщо вони відчувають, що виникає серйозний конфлікт (а у нас владні клани не тільки в Києві воюють між собою, це й на місцях відбувається), то цей конфлікт потрібно оприлюднювати, щоб одразу було зрозуміло, хто може зрештою посягнути на життя того чи іншого чиновника, тобто не тримати це у секреті, як мінімум, а як максимум – одразу звертатися до правоохоронних органів. Тут потрібно зважувати: якщо людина усвідомлює небезпеку для свого життя, а з великою ймовірністю це відбувається, бо злочин готується певний час, ймовірніше, до потерпілого повинні були надходити якісь попередження, тому що для них було принципово не вбити, а домогтися певних дій від нього, мабуть. Коли чиновник усвідомлює ці речі довкола себе, він повинен надавати їм публічного статусу.

Боротьба за владу є не тільки в Україні, а у будь-якій країні світу, і у цивілізованих також. Питання, як відбувається ця боротьба за владу: вона може відбуватися у правомірний і цивілізований спосіб, а може таким диким чином, як це відбувається в Україні. Тому це загальна політична культура і нашого політикуму, і нашого суспільства, бо наші люди вибирають таких політиків.

Відео за посиланням на сайті телеканалу 112 https://ua.112.ua/mnenie/ukraina-povertaietsia-do-dilovoi-kultury-chasiv-90-kh-koly-konflikty-vyrishuiutsia-shliakhom-likvidatsii-konkurenta-413646.html