Запорука свободи корупціонера

Коментар для Аналітичної служби новин в статті Олени Галаджій "Запорука свободи корупціонера", від 10.07.2015.  Практикуючі юристи та експерти запал політиків скасувати заставу для корупціонерів називають банальним популізмом і замилюванням очей. «Відбулася низка гучних затримань високопоставлених осіб, які підозрюються в корупції. Судді на законних підставах випустили підозрюваних під заставу. Але ситуація була подана суспільству як саботаж з боку судів. Їх звинуватили в тому, що вони не дають можливості притягнути до відповідальності корупціонерів. Хоча, за законом, суд просто зобов'язаний у вирішенні про взяття особи під варту визначити заставу, за винятком випадків підозри у вчиненні насильства, вбивства. Це нормальна європейська практика, - говорить АСН юрист-кримінолог, кандидат юридичних наук Ганна Маляр. - Необґрунтовано утримувати під вартою осіб, які підозрюються у скоєнні економічних злочинів або злочинів у сфері службової діяльності».

І, як уточнює експерт, це пов'язано не тільки зі шкідливим впливом самої ізоляції, а й із навантаженням на пенітенціарну систему. Мовою цифр: наприклад, у Лук'янівському СІЗО при ліміті наповнення 2800 місць утримувалося 4000 чоловік, а після прийняття нового КПК слідчі ізолятори частково були розвантажені, в тому числі завдяки застосуванню застави. На сьогоднішній день у Лук'янівському СІЗО утримується близько 2000 чоловік. «Навіщо скасовувати заставу? У СІЗО простіше вибивати свідчення і не тільки свідчення. Спонукати підозрюваного до хабара також простіше, коли він затриманий», - вважає Маляр.

Також юрист звертає увагу на ще одну загрозу. «Запідозрити в корупції можна не тільки високопоставленого чиновника, а й звичайного бухгалтера або керівника невеликого підприємства. Тобто завтра, у разі неможливості застосування до підозрюваних у вчиненні корупційних злочинів застави, з метою тиску на бізнес або конкретну людину в СІЗО може опинитися будь-хто», - підкреслює Ганна Маляр.

http://asn.in.ua/ua/news/publishing/5845-zalog-svobody-korrupcionera.html