fbpx

Чи працюють новостворене ДБР та реформована прокуратура по-новому?

Тест на довіру суспільства правоохоронні органи проходять через гучні та резонансні провадження. За результатами розслідування саме таких справ формуватиметься громадська думка про роботу правоохоронної системи взагалі. Одне з перших гучних проваджень, яке розслідує ДБР, це історія про передачу майже п’яти мільйонів гривень кандидату в президенти Юрію Тимошенко за зняття ним своєї кандидатури з виборів.

Якщо припустити, що такі події мали місце, то з моральної точки зору історія так собі. Але ДБР разом з прокуратурою – не церква. Вони повинні протидіяти не уявленням про чемну поведінку, а злочинам. Чи є в цій історії ознаки злочину? Саме на це питання мусить відповісти слідство.

 Заяву до правоохоронних органів чомусь подав не сам кандидат у президенти, чиє право на думку слідства було порушено, а його помічник на волонтерських засадах. У заяві йдеться про те, що Костанчук Тарас та ще один співучасник на ім’я Олександр запропонували заявнику вмовити Тимошенко Юрія зняти свою кандидатуру з президентських перегонів. За це вони обіцяли – увага! – 5 млн. гривень частинами та зробити Тимошенка головою їхньої політичної сили.

На перший погляд – звичайні політичні торги. Але, Тимошенко Юрій та його помічник вирішили, що така пропозиція є незаконною, тому і звернулись до правоохоронних органів. Кандидату у президенти та його помічнику можна пробачити незнання закону чи то переоцінку власного статусу, на відміну від слідчих та прокурорів, які повинні знати закон.

ГПУ та ДБР вважають, що Костанчук за попередньою змовою групи осіб вчинив злочин передбачений ч.3 ст. 157 «перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права». Але ж у зазначеній статті чітко вказані дії, які слід кваліфікувати як злочинні. Зокрема в законі написано, що перешкоджання діяльності суб’єктів виборчого процесу може вчинятись шляхом обману, примушування та можуть бути поєднані із застосуванням насильства, знищенням чи пошкодженням майна або погрозою насильства чи знищення майна. Водночас, в заяві помічника Тимошенка немає жодної з перелічених дій. Тобто, немає складу злочину.

Аналізуємо далі. Що ж таке «перешкоджання» і чи було воно в діях Костанчука? Перешкоджання – це дії, які ускладнюють або унеможливлюють діяльність суб’єкта виборчого процесу. Чи могла перешкоджати пропозиція Костанчука, якщо вона була, кандидату у президенти Юрію Тимошенку реалізовувати його права? Відповідь – ні. Навіть навпаки, пропозиція відкривала нові політичні перспективи, а саме – очолити політичну партію.

Що буде далі з гучним провадженням, у якому немає жодного доказу вчинення злочину, що інкриміновано? Далі таке провадження не витримає судового розгляду і «розвалиться», а гучні заяви про викриття злочину зміняться на заяви про суди, які «відпускають злочинців» та «саботують» розслідування.

 

Малюнок-карикатура Євгенія Крана з сайту  cartoon.kulichki.com