fbpx

Чи правомірно позбавили мандатів депутатів від БПП?

Замість епіграфу - від моменту, коли оплічники Януковича через суд позбавили депутатських мандатів - Андрія Веревського, Сергія Власенко, Олександра Домбровського, Павла Балогу, Ігоря Маркова - до втечі Януковича минуло трохи більше півроку...

Ст. 81 Конституції України встановлює випадки дострокового припинення повноважень народного депутата. Серед них є така підстава, як – невходження або вихід з депутатської фракції депутата, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій). Повноваження депутата припиняються достроково за рішенням вищого керівного органу відповідної політичної партії на підставі закону. От з цього моменту починаються дискусії. Адже немає закону, який би врегульовував процедуру позбавлення депутатського мандату в разі входу з фракції депутата, обраного від політичної партії.

Та на  цей випадок є  рішення Конституційного суду ( від 25 червня 2008 року № 12-рп/2008 та від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001) у яких зазначено, що норми Конституції України, які є нормами прямої дії, застосовуються безпосередньо, незалежно від того, чи прийнято на їх розвиток відповідні закони або інші нормативно-правові акти.

Таким чином, на питання – чи дозволяє Конституція припиняти достроково депутатські повноваження у разі входу з фракції  депутата, обраного від політичної партії, – відповідь «так». Питання в процедурі.

Відсутність закону, який би встановлював таку процедуру, розв’язує партіям руки і дозволяє діяти у будь-який спосіб. Адже неможна порушити те, чого немає. Така ситуація вкрай вигідна партіям і ми ризикуємо ніколи не побачити закон, який встановлюватиме правила дострокового припинення депутатських повноважень. Так само, як ми не побачимо й унормовані правила виходу з коаліції.  Бо без них так зручно виходити/повертатись до коаліції,  як заманеться, і при цьому не порушувати закон.

Єдине, що залишається під питання у даній ситуації - правомірність рішення вищого керівного органу БПП. Чи відповідала організація, проведення з’їзду та процедура голосування Статуту партії? Якщо депутати від БПП, які публічно поставили під сумнів легітимність проведення з’їзду та прийнятих рішень, зможуть це аргументовано довести в суді, тоді можна буде поставити під сумнів законність дострокового припинення повноважень депутатів.