fbpx

П"ять питань до Закону "Про амністію у 2016 році"

Днями Президент наклав вето на Закону України "Про амністію у 2016 році", що і  спровокувало інформаційну хвилю та обговорення можливої амністії. Зміст  зауважень та пропозицій президента невідомі, бо  вони не оприлюднені. Натомість є текст закону, за який проголосували депутати, і до якого в мене є п"ять запитань. 

1. Закон пропонує звільнити від покарання "осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України". Такий критерій звільнення треба детально розтлумачити, бо суд буде у глухому куті.... Що законодавець мав на увазі під цим? Писати патріотичні статті в пресі - це захищати незалежність? Просвіщати росіян про режим Путіна - це захищати незалежність? Я ще можу довго фантазувати. А закон не повинен давати простору для фантазій, бо це простір для корупції та звільнення всіх підряд.

2. Далі, в цій же 2й статті Закон пропонує звільняти від покарання осіб, які "брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, отримали статус учасника бойових дій...". Враховуючи, що "отримання статусу учасника АТО" написано через кому, а не з застосуванням сполучника "та", зі змісту речення виходить, що отримання статусу учасника АТО не є обов"язковим. Тобто звільняються і ті, хто брав участь у бойових діях, але не був легалізований.
Я все розумію, в нас є добробати, які відмовились від легалізації, а коли були перші запеклі бої, то взагалі їм ще ніхто не пропонував легалізуватись... Але таке формулювання в законі про амністію - це лазівка для звільнення від покарання всіх, кого треба звільнити, а не лише безпосередніх учасників бойових дій, які не отримали статус учасника АТО. Адже документального підтвердження тому, що людина була саме у зоні бойових дій немає.

3. Закон "Про амністію у 2016 році" мовчить щодо часу і місця вчинення злочинів учасниками бойових дій зі статусом та без статусу учасника АТО. Якщо їх притягли до відповідальності за злочини вчинені в зоні АТО - це одна справа(хоч і досить дискусійна). Тут можна ще говорити про жорстокість війни, шукати якісь виправдання - це все зрозуміло. А якщо учасник АТО повернувся зі служби і вже на мирній території вчиняє злочини, то чому його треба звільняти від покарання? От, приміром, під цю амністію потрапляє той атошник, якого суд визнав винним у зґвалтування неповнолітньої неприродним способом і покарав штрафом у 3000 грн.  Ця історія вже чимало висвітлена в ЗМІ. Тепер винний навіть штраф не сплачуватиме.

4. Тому четверте питання – як бути з жертвами злочинів, які вчинили учасники АТО і підпали під амністію? Одна справа, коли йдеться про незаконний збут зброї, а інша – зґвалтування чи тілесні ушкодження. Закон мусить насамперед захищати жертв злочинів. Чи будуть амністовані компенсувати завдану моральну та фізичну шкоду жертвам?

5. Те, що під категорію амністованих потрапили вагітні жінки, пенсіонери, інваліди – зрозуміло. А чому законодавець вирішив звільнити від відбування покарання «чорнобильців» - не лише ліквідаторів, а й потерпілих від Аварії на ЧАЕС? Звільнити пропонують відповідно до ст. 4 Закону засуджених за умисні злочини, за які законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше десяти років, якщо на день набрання чинності цим Законом вони відбули не менше половини призначеного строку основного покарання. Тобто, якщо людина, яка проживала на момент аварії на ЧАЕС в радіусі забруднення і отримала статус потерпілої,  то за цей збіг обставин  у 2016 (через 30 років) законодавець звільняє її від відбування покарання вдвічі швидше за вчинення, приміром, розбою, грабежу, зґвалтування.  

P.S. не викликає довіри публічна подача амністії учасників АТО, як протидії переслідуванню невинних патріотів. Бо амністія - це звільнення від покарання винної особи. Амністована особа залишається винною у вчинення злочину. Якщо ж патріот-учасник АТО невинуватий те безпідставно притягнутий до відповідальності, то за його чесне ім"я треба боротись іншими методами. Треба доводити його невиновність, доводити наявність політичних переслідувань, заявляти про злочини правоохоронців та притягати їх до відповідальності. В іншому випадку це просто звільнення від відбування покарання злочинців, які були в зоні АТО.

Малюнок взятий з сайту http://cartoon.kulichki.com/money/money040.htm