fbpx

Референдум, або як руками народу знищити Україну.

Бути чи не бути конституційній реформі?  На тлі  конфронтації   довкола цього питання в кабінетах влади з’явилась ідея провести всеукраїнський референдум. І нехай народ вирішить – потрібні чи ні зміни до Конституції.  

Щоправда, ми вже маємо негативний досвід маніпулятивного використання референдуму. У 2000-му на референдум виносились  питання щодо зняття недоторканості з депутатів, щодо скорочення кількості  депутатів до 300-т, щодо запровадження двопалатного парламенту та розширення повноважень президента додатковою підставою розпуску парламенту.  Більше 80% учасників того референдуму ствердно відповіли на кожне питання, але до Конституції результати так і не були внесені через відсутність законодавчого механізму. Проте нинішнє законодавство нарешті передбачило, що  результати всеукраїнського  референдуму набирають чинності одразу після їх оголошення ЦВК. І такої халепи,  як у 2000-му році, формально не може  статись.

 Разом з тим, ризик бути ошуканими є і цього разу. Все залежить від того, як будуть сформульовані питання для референдуму. Як показала суспільна дискусія, весь пакет конституційних змін поділяється на дві частини – ті, що суспільство готове сприйняти і на 18-й пункт перехідних положень щодо  «особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей», простіше кажучи, на особливий статус окупованих територій.

Якщо питання децентралізації, судової реформи, які повинні покращити наше життя, винесуть на референдум в одному пакеті з «особливим статусом», то громадяни України опиняться перед надзвичайно складним вибором, який роздвоює свідомість.  Адже згоду з новим курсом держави та реформами поставлять у залежність від схвалення українцями особливого статусу окупованих східних територій.  І що переважить в умовах тотального зубожіння і розчарування – невідомо. Натомість, якщо відділити «особливий статус» в окреме питання, немає сумніву, що українці оберуть реформи – при всій неоднозначності законопроекту, та відмовлять сепаратистам у їх очікуваннях на «особливий статус», на свою поліцію, суди та депутатські мандати.  

Малюнок з сайту: Інформаційно-аналітичний центр РНБО