fbpx

У пільговиків більше немає банківської таємниці

З першого січня 2016 року набув чинності закон за яким Міністерство фінансів матиме доступ до банківської таємниці пільговиків. Нарешті, держава отримала можливість легально стежити за фінансовими операціями українців. Мотивація Мінфіну про потребу виявляти "мертвих душ" серед одержувачів субсидій і пільг не витримує критики, адже державні органи мають у розпорядженні достатньо інформації аби перевіряти правдивість користувача пільг чи субсидій.

Що ж змінилось? Якщо раніше банківська таємниця без вашого дозволу розкривалась лише за рішенням суду та  правоохоронним органам, а податківці могли дізнатись лише  про наявність рахунку, то з цього року Мінфін матиме доступ до інформації не лише про рахунки, але й про рух коштів та залишок. Як то кажуть, відчуйте різницю: мінфін  тепер має значно ширші, ніж у правоохоронних органів, можливості доступу до банківської таємниці. Адже Мінфін законом не обмежений ні в часі, ні в підставах для розкриття вашої банківської таємниці. Тобто, якщо ви користуєтесь субсидіями, пільгами,отримуєте пенсію,  соціальні виплати – приміром, допомогу по догляду за дитиною, чорнобильські – Мінфін може у будь-який момент звернутись до банків і отримати інформацію про наявність та стан ваших банківських рахунків.

Крім того, що це пряме порушення права на приватність, до рук Мінфіну потрапить інформація про фінансовий стан багатьох громадян, переважно, пенсіонерів та пільговиків.  Законом Мінфін не зв’язаний режимом таємниці щодо отриманої  інформації. Відповідно, доступ до даних, які становили вашу банківську таємницю,  легально зможуть отримати усі органи державної влади.

Крім того, в умовах тотальної корупції  така приваблива база даних  може потрапити і до шахраїв. Також, незрозуміло, навіщо Мінфіну контролювати витрати  і заощадження громадян, якщо  за логікою контролювати потрібно лише рівень доходів. Але для цього діє Державна фіскальна служба, а не Мінфін. Тобто, якщо в пенсіонера є гроші на депозиті – на лікування чи на смерть, то право на субсидію він може втратити. Таким чином, громадяни повинні усвідомлювати, що піклування держави у виді субсидій, пенсій та соціальних виплат має і зворотній бік – тотальний контроль над ними.

 Немає жодних сумнівів, що потрібно жорстко протидіяти корупції та недобросовісності деяких отримувачів субсидій та пільг, але для цього повинен встановлюватись процесуальний порядок - мусить бути підозра у вчиненні злочину, та гарантії збереження приватної інформації.