fbpx

Заява Саакашвілі – це точка неповернення для президентської команди

6 грудня під час виступу на конференції "Одеська Антикорупційна ініціатива" глава Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі перерахував "головних корупціонерів" України. Заява про корупціонерів з зазначенням  прізвищ – це сильно.  Заради такого сміливого вчинку варто було запросити зарубіжного політика, бо вітчизняні б не наважались. І оскільки подібна інформація «зливається» у широкі маси лише з санкції тих, хто за посадою має її у розпорядженні, є підстави припускати, що заява не голослівна і має  реальну доказову базу. Тобто, звинувачення є чим підтверджувати в суді.

Крім того, Саакашвілі добре усвідомлює, що у разі відсутності заздалегідь  зібраних доказів, він ризикує отримати чергу позовів про відшкодування моральної шкоди. В Україні так часто буває, коли причетність особи до злочину була  надто очевидною, але зібрати належні докази на досудовому та судовому слідстві не вдалось. Адже, на відміну від 90-х, сучасні бізнесмени та політики користуються послугами найкращих юристів та реалізовують свої брудні схеми формально з дотриманням всіх вимог закону. Приміром, саме так, юридично чисто, було виведено з державної у приватну власність Межигір’я.

Сподіваюсь, прокуратура вже відреагувала на заяву глави Одеської ОДА. Адже повідомлення в ЗМІ про кримінальне правопорушення підлягає прийняттю прокуратурою і внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Заява Саакашвілі є точкою неповернення для президентської команди, навіть, враховуючи, що серед її представників не знайшлось кого запідозрити у корупціі.  Адже після таких слів мусить бути і юридична, і політична реакція. Якщо вона буде адекватною ситуації, тобто будуть відкриті кримінальні провадження, буде ефективно проводитись досудове слідство, будуть затримання, докази,  – це означатиме, що ми змінюємо звичний курс.

У правовій площині, можливо, буде реалізований, бодай частково, принцип рівності перед законом та відповідати перед ним будуть не лише бідні люди. Такий розвиток подій, безумовно, підвищить рейтинг влади в обличчі Президента. Але, разом з тим, підозріла корупційна цнота оточення Президента створює ризики  використання правоохоронної та судової системи проти політичних опонентів. Адже влада, яка зацікавлена у незаангажованій роботі судів та правоохоронних органів, за два роки вже б стала на твердий і результативний шлях реформ у цих сферах.  

Якщо ж заява Саакашвілі буде самодостатнім виступом, за яким не послідує офіційна реакції влади, – це буде «опівніч, після якої карета перетвориться на гарбуз, а урочисте вбрання на лахи».