
Бійка між учнями не завжди є наслідком невиконання обов’язків з боку працівників школи
Психологічне та фізичне насильство у дитячих колективах дедалі частіше приголомшує дорослих своєю жорстокістю. Навіть сучасні технічні новинки діти нерідко використовують не з пізнавальною метою, а щоб публічним приниженням завдати нищівного удару. Одразу згадується випадок, коли навесні цього року школярки в Чернігові жорстоко побили свою ровесницю, а потім інші діти виклали відео побиття в інтернет. На жаль, чимало принижень, знущань, залякувань у шкільних колективах залишаються латентними, тобто прихованими від правоохоронних органів та суспільства.
Однак, з вуст освітян все частіше можна почути таке: «дітей повинні виховувати батьки» або «діти мусять з’ясовувати стосунки без втручання дорослих». З таких тверджень випливає, ніби, освітні заклади воліють зняти з себе відповідальність за психологічне та фізичне насильство в учнівських колективах.
Проте закон прямо вказує, що і як гарантує держава нашим дітям під час навчання. Так, Закон України «Про охорону дитинства» гарантує дітям право на захист від усіх форм насильства – фізичного і психічного, образи, недбалого і жорстокого поводження з нею. Це ж саме право та безпечні умови навчання гарантоване учням і в Законі України «Про освіту». Під час перебування дитини у школі реалізацію цього права забезпечує школа.
Відповідно до Закону «Про освіту» одним з принципів освітньої діяльності в Україні є «формування поваги до прав і свобод людини, нетерпимості до приниження її честі та гідності, фізичного або психічного насильства, а також до дискримінації за будь-якими ознаками». Це означає, що всі освітні заклади повинні керуватись цим принципом та проводити відповідну роботу як з педагогічним колективом, так і з учнями.