fbpx

ВР Криму не має повноважень оголошувати референдум щодо статусу автономії

Юрист: ВР Криму не має повноважень оголошувати референдум щодо статусу автономії. Верховна Рада Криму не може ухвалити рішення про проведення референдуму щодо статусу автономії та розширення її повноважень. Про це в коментарі Тиждень.ua заявила кандидат юридичних наук Ганна Маляр. На теперішній момент в Україні є лише Закон про «Всеукраїнський референдум», закон, який регулював проведення місцевих референдумів втратив чинність і наразі в Україні не встановлено законодавством проведення місцевих референдумів.

«Тому Верховна Рада АРК не має законних підстав на проголошення та проведення місцевого референдуму. Відповідно, проголошення та проведення такого референдуму всупереч законодавству є підставою для дострокового припинити її повноваження Верховною радою України за наявності висновку Конституційного Суду України та призначення позачергових виборів до Верховної ради АРК», – повідомила юрист.

Проте навіть за умови чинності закону, додає Маляр, що дозволяє проведення місцевого референдуму, він був би не можливий з тих питань, які наразі виносить на референдум ВР АРК.

«Оскільки питання статусу автономії та розширення її повноважень є предметом регулювання законів України, які приймаються Верховною Радою України та не належать до повноважень Республіки Крим», – зазначив юрист.

Водночас Маляр зазначає, що «питання про зміну території України або про зміну форми територіального устрою з унітарної на федеративну вирішується виключно всеукраїнським референдумом відповідно до ст. 73 Конституції та Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми».

«Всеукраїнський референдум проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області», – пояснює юрист.

«Тобто говорити зараз про можливість проголошення референдуму щодо від’єднання певної частини території України немає сенсу, оскільки така позиція навряд чи знайде підтримку у двох третинах областей України, як того вимагає закон», – переконана Маляр.

Нагадаємо, президія Верховної Ради АРК поширила заяву, в якій пропонуєпровести загальнокримський референдум з питання удосконалення статусу автономії та розширення її повноважень.

Згодом голова кримського парламенту Володимир Константинов заявив, що на позачерговому засіданні розглянуть два питання: про проведення всекримського референдуму 25 травня про розширення повноважень АРК та про економічну ситуацію у Криму та звіт уряду. Втім, поки засідання парламенту не відбулося.

Як відомо, сьогодні близько 5-ої ранку близько 60 невідомих зі зброєю захопили приміщення Верховної Ради Криму й Ради міністрів АРК у Сімферополі. Працівників звідти вивели.

Бойовики, що захопили будівлі, назвали себе "самообороною російськомовних громадян". Жодних вимог вони не висувають. 

Генеральна прокуратура почала кримінальне провадження за статтею "теракт" за фактом захоплення в Криму будівель Верховної Ради Криму і Ради міністрів автономії.

Міністерство закордонних справ викликало Тимчасового повіреного РФ в Україні Андрія Воробйова, якому вручено ноту щодо невідкладного проведення двосторонніх консультацій між Україною і Росією.