fbpx

Янукович без Ради не може ввести надзвичайний стан

Янукович без Ради не може ввести надзвичайний стан. Без затвердження Верховною Радою ввести в Україні надзвичайний стан неможливо. Про це у коментарі Тиждень.ua заявила кандидат юридичних наук, кримінолог Ганна Маляр.

«Відповідно до законодавства, надзвичайний стан в вводиться  Указом  президента України,  який підлягає затвердженню Верховною Радою протягом двох  днів  з  моменту  звернення президента. Тобто без затвердження Верховною Радою ввести надзвичайний стан неможливо», - наголосила Маляр. 

Пропозиції щодо введення надзвичайного стану в Україні або  в  окремих   її   місцевостях   президентові   подає   Рада національної  безпеки  і  оборони  України. Маляр зауважила, що законом  «Про правовий режим надзвичайного стану» чітко прописані  умови для можливого введення надзвичайного стану.

«Серед  них є такі, що теоретично можуть настати в процесі розвитку даного політичного конфлікту, але все ж таки залишаються малоймовірними з огляду на мирні цілі і настрої протестувальників, приміром: виникнення   масових   безпорядків,   що   супроводжуються насильством над громадянами, обмежують їх права і свободи; спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства», - зазначила Маляр, наголосивши, що всі інші, передбачені законом, умови для введення надзвичайного стану  не є актуальними на даний момент.

Юрист також зазначила, що згідно з процедурою, до введення надзвичайного стану за можливими, зазначеними вище двома підставами, президент  повинен звернутись  через  засоби масової інформації або в інший спосіб до груп осіб,  організацій,  установ, які є ініціаторами чи учасниками   дій,   що  можуть  бути  приводом  для  запровадження надзвичайного стану,  з вимогою  припинити  свої  протиправні  дії протягом  встановленого  у  зверненні  строку  і попередженням про можливість введення надзвичайного стану.

«У разі невиконання вимоги, президент видає наказ і направляє його до Верховної Ради.

Надзвичайний стан в Україні може бути  введено  на  строк  не  більш як 30 діб і не більш як 60 діб в окремих її місцевостях», - зазначила Маляр, додавши, що у разі  необхідності  надзвичайний стан може бути продовжений президентом,  але не більш як на 30 діб.

Указ  президента про  продовження дії надзвичайного стану набирає чинності після його затвердження Верховною Радою.

Нагадаємо, раніше опозиція заявляла, що президент Віктор Янукович планує скликати Раду національної безпеки і оборони України і ввести надзвичайний стан в Україні. Також з'явилася інформація про можливість ініціювання введення надзвичайного стану в країні рядом облрад на позачергових сесіях в понеділок.

У свою чергу Азаров через прес-секретаря передав, що питання надзвичайного стану поки "не піднімалося".